Hej!
På min dotters dator (EeePC, Windows XP Home SP3) finns IE 8 installerat men sedan en tid fungerar den inte som tänkt. Jag har testat datorn här hemma där jag har ett trådlöst nätverk. När man går in på "Aftonbladet" t.ex. så får man felmeddelandet "Webbsidan kan inte visas". En av hennes "Favoriter" fungerar däremot, "Färdtjänsten" -
https://www.ftjn.sll.se/minasidor/lo...6ECC88B48F075B - vilket är märkligt.
Inledningsvis testade jag med att installera Firefox 3.6 och det fungerade direkt utan problem. OK, tänkte jag, då avinstallerar jag IE8 vilket jag gjorde (via "Kontrollpanelen" och "Lägga till eller ta bort program"). Så snart jag gjort det kom det i Systemfönstret upp en "Uppdateringsikon" - gällde IE8! Jag installerade den igen men problemet kvarstod.
OK - då testar vi med Microsoft FixIt. Jag laddade ned filen ("Microsoft FixIt Center") men den gick inte att installera pga felmeddelande när "PowerShell.." skulle laddas ner: "Error: Det gick inte att göra en anslutning eftersom måldatorn nekade det 127.0.0.1:5555".
Windowsbrandväggen är aktiverad och dessutom körs "Microsoft Security Essentials".
Tacksam för tips!