datorn startar utan bild..

Besvara


Den här frågan är till för att förebygga automatiska registreringar.
Smilies
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :confused: :p :rolleyes:

BBCode är
[img] är
[flash] är AV
[url] är
Smilies är

Trådhistorik
   

Expandera Trådhistorik: datorn startar utan bild..

av doom27 » 2009-jun-28, 15:51

Försök att återställa BIOS till standardinställningarna, kontrollera kabeln från bildskärmen och input. ta bort grafikkortet och köra dator. eventuella skador på ditt moderkort eller minne.

av artheus » 2009-jun-08, 11:38

Känns som det kan vara glapp någonstans, i och med att den fungerar från och till.
Vicka lite på kortet och se om det hjälper något.

Kanske ett tillfälle att försöka skicka den på lagning?

Cheers,
Artheus

datorn startar utan bild..

av Gizzez » 2009-maj-18, 14:40

Hej.

min stationära dator har börjat strula rätt ordentligt.
När jag startar datorn får jag en beep code som tyder på att något är fel med grafiken. Jag har testat byta kort med den är inte kortet som är sönder. Datorn vägrar visa någon bild med jag hör att den jobbar.

Det skumma är att den stod i ca 2 veckor utan att jag testade den sen en dag startade brossan datorn och så fungerade den igen hri bra som helst men tyvärr bara i 1 dag. N'ästa dag var samma problem tillbaka.

Vad kan vara fel????

MVH

Linus

Upp